• O nas


        • Przedszkole Samorządowe w Niedźwiedziu jest Przdeszkolem publicznym. Prowadzone jest przez Urząd Gminy Niedźwiedź, a nadzór pedagogiczny sprawuje Małopolski Kurator Oświaty.

          Przedszkole czynne jest 9 godzin dziennie: od 7.00 do 16.00. W czasie pobytu dzieci korzystają z trzech posiłków: śniadania, obiadu i podwieczorku. W ramach  realizacji Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego pobyt dzieci w godz. 8.00 - 13.00 jest bezpłatny. Każda kolejna rozpoczęta godzina płatna jest w wymiarze 1 zł dla dzieci poniżej 6 roku życia.

          Misja Przedszkola:
          1. Jesteśmy Przedszkolem, w którym wspierany jest wszechstronny rozwój dziecka.
          2. Wierzymy, że człowiek stanowi jedność ciała, umysłu, uczuć, emocji i ducha.
          3. Szanujemy odrębność każdego dziecka, uwzględniając w pracy wychowawczej jego indywidualne potrzeby.
          4. Kształtujemy umiejętność współżycia z innymi ludźmi oraz odróżniania dobra od zła.
          5. Rozwijamy zainteresowania i przygotowujemy do dalszych etapów edukacji stosując nowatorskie metody pracy.
          6. Dbamy o to, by nasza kadra pedagogiczna podnosiła i rozszerzała swoje kwalifikacje oraz systematycznie uczestniczyła w różnych formach doskonalenia zawodowego.
          7. Umożliwiamy wychowankom udział w kulturze, a także zachęcamy do kreatywności.
          8. Uczymy zdrowego stylu życia.


          Celem wychowania przedszkolnego jest wspieranie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania - uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji.  

          Do zadań Przedszkola należy min:

          1. Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.

          2. Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.

          3. Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań.

          4. Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualności, oryginalności dziecka, oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.

          5. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.

          6. Systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka, prowadzących do osiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole.

          7. Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznania innych kultur.

          8. Udzielanie dziecku pomocy psychologiczno - pedagogicznej polegającej na rozpoznawaniu i zaspakajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych dziecka i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w Przedszkolu, w celu wspierania potencjału rozwojowego dziecka i stwarzanie warunków jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu Przedszkola.